Jak dodać zdjęcie

Najprościej wysłać je do administratorów. Wystarczy nawiązać z nami kontakt przez formularz na stronie.

Prosimy tylko o zdjęcia i skany Waszego autorstwa, a nie znalezione w internecie. Trafiają się tam nieraz piękne stargardiana – np. na aukcjach internetowych. My sami od lat gromadzimy takie obrazki – ale prywatnie. Na stronę dawać ich nie wypada. Nie chcielibyśmy pretensji ze strony właścicieli zdjęć.

Minimalne wymagania dla przedmiotów niepapierowych to w miarę wyraźne zdjęcie aparatem cyfrowym. Najlepiej na jakimś ładnym tle. Telefony komórkowe nie bardzo się nadają, zwłaszcza przy małych obiektach. Kilka porad o fotografowaniu opublikowaliśmy na naszych innych stronach kolekcjonerskich – tu są linki: porada na stronie Winterhilfswerk (WHW) i porada na stronie „Zachodniopomorskie Porcelanki”.

Przy płaskich obiektach papierowych, jak zdjęcia, pocztówki, banknoty, stare dokumenty – prosimy wyłącznie o skany. Bardzo trudno jest wykonać dobre zdjęcie w warunkach amatorskich, bez statywu i odpowiedniego oświetlenia. Prostokątne obiekty na takich zdjęciach robionych „z ręki” są zwykle zniekształcone, podobnie jak szczegóły fotografowanej rzeczy. Nadaje się to od biedy do aukcji internetowych, ale na stronie kolekcjonerskiej takiej jak nasza, ten sposób prezentacji przyniosłoby tylko szkodę Waszym zbiorom, obniżając piękno Waszych stargardzkich pamiątek. Nie jest to żadna fanaberia, w dzisiejszych czasach skanery są niedrogim i użytecznym gadżetem i chyba każdy posiadacz komputera ma do nich jakiś dostęp – jeśli nie u siebie, to u rodziny czy kolegów. Jak możecie tu zauważyć, autorzy i Koledzy nas wspierający zadali sobie trochę trudu. Musimy więc dbać o jakiś minimalny poziom techniczny naszego „wirtualnego muzeum”.

W razie problemów służymy pomocą i naszym sprzętem.

Jeszcze uwagi o starych mapach. Umieściliśmy na stronach tylko mapy najdokładniejsze – tzw. „setki” (1:100.000) i „dwudziestki piątki” (1:25.000). Są one bardzo cennymi źródłami historycznymi, ze względu na ilość szczegółów, w tym lokalizacje niezachowanych do dziś obiektów i zapomniane dawne nazwy własne wzgórz, łąk i pól itp. Na pewno przydadzą się każdemu miłośnikowi historii naszego miasta. Ale publikowanie map mniej dokładnych naszym zdaniem mija się z celem. Było ich naprawdę mnóstwo – Stargard jest dużym ośrodkiem i występuje praktycznie na każdej mapie Pomorza wydanej w czasach niemieckich. Wiele z tych map jest dostępnych na stronach internetowych, do których odnośniki zamieszczamy w naszych „Linkach”.

Kolejny dylemat – czy zbierać także pamiątki z czasów PRL?

Na pewno coś by się przydało. Na przykład plany miasta sprzed 1989 roku z dawnymi nazwami ulic. Różne produkty nieistniejących już stargardzkich firm – np. stare etykiety, jakieś opakowania (jeśli ze Stargardem w nazwie). Gorzej z powojennymi zdjęciami. Publikujemy fotografie miasta w runach – jako kontrast dla tych pięknych pocztówek z czasów jego świetności. Chętnie przyjęlibyśmy także zdjęcia z wielkiej powodzi, dużego wydarzenia z czasów naszego dzieciństwa. Można by też było założyć album na stargardzkie widokówki sprzed 1989, sprzedawane w kioskach „Ruchu” i księgarniach. Ale cała inna powojenna tematyka – np. pochody pierwszomajowe, imprezy, życie codzienne i religijne, zmiany wyglądu miasta, stan wojenny itp. – już nas nie interesują. Tych pamiątek w każdym rodzinnym albumie jest mnóstwo. Obawiamy się, że szybko przesłoniłyby inne materiały na naszej stronie – ze szkodą dla całego projektu. Na pewno warto by było stworzyć jakąś stronę w internecie o życiu Stargardzian za czasów PRL. Ale – to już zadanie dla kogoś innego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

HTML tags are not allowed.