Tablica – Jägerstraße

z kolekcji Remigiusza Paducha

z kolekcji Remigiusza Paducha

Oryginalna tablica ze stargardzkich ulic (obecna ul. Płatnerzy), być może jedyna zachowana w całości. W latach 70-tych uratowana ze złomu. Obecnie wypożyczona do Muzeum, jako eksponat do stałej wystawy „Stargard dzień po dniu 1945-1989″.

Piszący te słowa strasznie żałuje, że nie wziął wtedy od razu jeszcze drugiej tablicy. Bo była i druga, w trochę gorszym stanie. Kolor jasnoniebieski, jakiś trójwyrazowy napis (byłem wtedy dzieckiem i nie umiałem jeszcze czytać gotyckich liter). Później wróciłem w to miejsce, ale tej drugiej tablicy już nie odnalazłem.

Eloi Bansept

Eloi Bansept – fabryka likierów i handel winem. Firma z Alzacji, założona w 1890 r. Po 1919 roku i powrocie Alzacji do Francji przeniosła się na ówczesne niemieckie Pomorze, do Stargardu. Potwierdzona działalność w Stargardzie 1920-1945
Adres fabryki: Zartzigerstr. 34a (obecnie ulica Bydgoska). Punkt sprzedaży: Radestr. 23 (od 1935) (obecnie ulica Grodzka; budynek nie istnieje)
W galerii poniżej prezentujemy wybrane obiekty z tej firmy (kliknijcie na miniaturki zdjęć).
Więcej informacji na naszej stronie kolekcjonerskiej „Porcelanki Zachodniopomorskie”.

J. Goldfarb

Goldfarb J. – fabryka tytoniu. Rok założenia: 1839 (Starogard Gdański – Prussisch Stargard). Firma zdobyła dużą popularność na ziemiach północnych Niemiec przed I wojną światową. Jej najpopularniejsze produkty to tabaka i tytoń do żucia. Po powstaniu państwa polskiego, w którego granicach znalazł się Starogard Gdański, właściciel – pan Ari Goldfarb – jako niemiecki patriota przeniósł swoją firmę do miasta Stargard in Pommern. Niestety, w III Rzeszy jego patriotyzm nie został doceniony i majątek Goldfarbów przejęli naziści jako mienie żydowskie. Firma działała w Stargardzie w latach 1920-1945. Od 1 lipca 1941 zmieniła nazwę (czyli została znacjonalizowana) na Stargarder Tabakfabrik Gebrüder Bernard A.-G., lecz nazwa handlowa pozostała Goldfarb.
Adresy: Große Mühlenstraße 20 (fabryka) i Großer Wall 28/29 (biuro, punkt handlowy)
Numer telefonu: 162 (1925), 2662 (1937)
(Właściwa fabryka tytoniu mieściła się na terenie dawnego browaru Lebendera przy Große Mühlenstraße 20, a biuro i przedstawicielstwo handlowe w dawnej fabryce likierów Rascha przy Großer Wall 28/29)

Czytaj dalej

Stargard marzec 1945

Fragment radzieckiej kroniki filmowej z marca 1945 roku o zdobyciu Stargardu. Ciekawy jest widok Starego Miasta (od 0:43). Widać sporo zniszczeń wojennych, lecz całe kwartały budynków jeszcze stoją. Dopiero później zwycięzcy podpalili miasto, doprowadzając je do stanu znanego z fotografii z końca lat 40-tych – czyli morza ruin na miejscu stargardzkiej Starówki.
Czytaj dalej

Mapa 1:25.000 z 1952 roku

mapa_1952Powojenny przedruk (dzieło amerykańskiej Army Map Service) niemieckiej mapy sprzed 1945 roku. Obecnie jest to najdokładniejsza mapa okolic Stargardu, jaką dysponujemy. Mnóstwo ciekawych rzeczy: dawne nazwy własne miejsc, wiele nieistniejących obiektów – w tym cmentarze na terenie obecnych parków, różne nieistniejące budynki poza miastem. Bardzo cenne źródło historyczne.

Mapa pochodzi z zasobów strony internetowej „Mapy archiwalne Polski i Europy Środkowej”. Nawet po przycięciu była bardzo duża i dla potrzeb „Stargardzkich Pamiątek” musieliśmy ją zmniejszyć o 50%. Oryginał w pięknej, dużej rozdzielczości znajduje się w kategorii „Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt)” – arkusz „2656 (1243) Stargard i. Pom. Stargard Szczeciński”. Do kompletu najbliższych okolic Stargardu przydatne są też inne arkusze: „2655 (1242) Kublank Kobylanka” z Grzędzicami i „2756 (1328) Kollin Kolin” z Kluczewem. Są też i mapy okolic nieco dalszych – Wierzbno, Suchań, Marianowo i inne. Wszystkich miłośników historii Stargardu zachęcamy do ściągnięcia sobie tych map.